Co dělat, když kolega zapáchá?

Praha, 27. ledna 2018

Co dělat, když kolega zapáchá?
Znáte také ten pocit, který se Vás zmocní, když si všimnete, že Váš kolega zapáchá? A přitom nepracujete na staveništi a ani v žádné jiné profesní oblasti, kde je fyzická námaha součástí každodenního pracovního dne?

A není ani parné léto? V tom případě dochází všechna možná vysvětlení. K tomu to bude i teď trapné, neboť jak byste ho nebo ji měli nejlépe oslovit? Měli byste ho/ji oslovit nebo to zakazují pravidla dobrého chování? Vzhledem k tomu, že to není jediná nepříjemná situace, na kterou budete muset upozornit svého kolegu/svou kolegyni, poradíme Vám, jak tuto situaci diplomaticky zvládnout.

ělesný zápach je stále jedním z největších tabu. Nezáleží na tom, jak kolegu nebo kolegyni oslovíme – čistota a osobní hygiena patří k základním hygienickým návykům, kterým je přikládán velký význam. To je důvod, proč jsme si všichni vědomi toho, jak je někdo vystaven přímému smyslu slova, když hygiena chybí. Jakýkoliv dotaz bez ohledu na to jak přátelsky, musíme to přijmout osobně. A protože my, jako lidské bytosti jsme empatičtí, umíme se v cítit do bytosti, které se to týká. Proto je nám to téměř trapné upozornit někoho na špatnou hygienu. Vtipný na tom je, že studie ukazují, že většina lidí by byla zato vděčna, kdyby je někdo upozornil, že zapáchají.

Důležité je, jaký způsob sdělení použijete. Jako blbec si určitě v této situaci nechce nikdo připadat. Proto je důležité, abyste dotyčného zaměstnance oslovili na toto téma mimo firmu. Nejlepší způsob je, že požádáte kolegu/kolegyni diskrétně o rozhovor mezi čtyřma očima. Dobrý začátek může být věta jako: „Velice si Tě vážím jako kolegyni/kolegu a pravda je, že mně by to nebylo také příjemné, ale bych byl rád, kdyby mě na to některý z mých kolegů upozornil…“ Tím mu/jí vyjasníte, že ho/ji nenapadáte osobně. Bylo by chybné říct: „Všichni jsou toho názoru…“, protože tím už upozorňujete na to, že situace je již známa a mluví se o tom.Je to trochu komplikovanější, když není postižený jen kolega, ale nadřízený. V tomto případě je moudřejší pověřit osobu z nejbližšího oddělení, která má nejblíže k nadřízenému. Věta může začít: „Předtím, než si zákazník může na příští schůzi všimnout... ” může to na nadřízeného mezi čtyřma očima zapůsobit. Ať je to cokoliv, neřikat nic je špatný postoj, protože pokud sdělení kolegovi/kolegyni proběhne s respektem, budou Vám Vaši kolegové vděčni.

Obrázkový materiál

Show blog posts